چه کسی غذای من را خورد؟


 ما در سالن غذاخوری دانشگاهی در آلمان هستیم. یک دانشجوی دختر با موهای قرمز که از چهره‌اش پیداست آلمانی است، سینی غذایش را تحویل می‌گیرد و سر میز می‌نشیند. سپس یادش می‌افتد که کارد و چنگال برنداشته، و بلند می‌شود تا آنها را بیاورد.
 
 وقتی برمی‌گردد، با شگفتی مشاهده می‌کند که یک مرد سیاه‌پوست، احتمالا اهل ناف آفریقا (با توجه به قیافه‌اش)، آنجا نشسته و مشغول خوردن از ظرف غذای اوست! بلافاصله پس از دیدن این صحنه، زن جوان سرگشتگی و عصبانیت را در وجود خودش احساس می‌کند. اما به‌سرعت افکارش را تغییر می‌دهد و فرض را بر این می‌گیرد که مرد آفریقایی با آداب اروپا در زمینۀ اموال شخصی و حریم خصوصی آشنا نیست. او حتی این را هم در نظر می‌گیرد که شاید مرد جوان پول کافی برای خرید وعدۀ غذایی‌اش را ندارد.
در هر حال، تصمیم می‌گیرد جلوی مرد جوان بنشیند و با حالتی دوستانه به او لبخند بزند. جوان آفریقایی نیز با لبخندی شادمانه به او پاسخ می‌دهد. دختر آلمانی سعی می‌کند کاری کند؛ این‌که غذایش را با نهایت لذت و ادب با مرد سیاه سهیم شود. به این ترتیب، مرد سالاد را می‌خورد، زن سوپ را، هر کدام بخشی از تاس کباب را برمی‌دارند، و یکی از آنها ماست را می‌خورد و دیگری پای میوه را. همۀ این کارها همراه با لبخندهای دوستانه است؛ مرد با کمرویی و زن راحت، دلگرم‌کننده و با مهربانی لبخند می‌زنند.
 
آنها ناهارشان را تمام می‌کنند. زن آلمانی بلند می‌شود تا قهوه بیاورد. و اینجاست که پشت سر مرد سیاه‌پوست، کاپشن خودش را آویزان روی پشتی صندلی می‌بیند، و ظرف غذایش را که دست‌نخورده روی میز مانده است.
 
توضیح پائولو کوئلیو: من این داستان زیبا را به همۀ کسانی تقدیم می‌کنم که در برابر مهاجران با ترس و احتیاط رفتار می‌کنند و آنها را افرادی پایین‌مرتبه می‌دانند. داستان را به همۀ این آدم‌ها تقدیم می‌کنم که با وجود نیت‌های خوبشان، مهاجران را از بالا نگاه می‌کنند و نسبت به آنها احساس سَروَری دارند. چقدر خوب است که همۀ ما خودمان را از پیش‌داوری‌ها رها کنیم، وگرنه احتمال دارد مثل احمق‌ها رفتار کنیم؛ مثل دختر بیچارۀ آلمانی که فکر می‌کرد در بالاترین نقطۀ تمدن است، در حالی که آفریقاییِ دانش‌آموخته به او اجازه داد از غذایش بخورد، و هم‌زمان می‌اندیشید: «این اروپایی‌ها عجب خُل‌هایی هستند!»
 
 
پائولو کوئلیو در ادامه می‌نویسد: این مطلب در اصل به اسپانیولی در معتبرترین روزنامۀ اسپانیایی‌زبان یعنی «ال پائیس» منتشر شده است. در آنجا عنوان شده که این داستان واقعی است. اما این‌طور نیست. این داستان، در واقع بر مبنای یک فیلم کوتاه که برندۀ نخل طلایی جشنوارۀ کن شده بود، نوشته شده است.
منبع هم که وبلاگ پائولو کوئیلو هست.
به نظرم حرف های زیادی برای گفتن داشت.نظر شما چیست؟
بعدا نوشت:لطفا توی نظر سنجی هم شرکت کنید.کمی پایینتره.اون گوشه سمت چپ.پـــــــــــــــــــــــــلــــــــــــــــــــــیـــــــــــــــــــــــــــز
/ 7 نظر / 12 بازدید
همسر

درس اخلاق خوبی بود.باید به اطرافم به بهترین نحو نگاه کنمشاید بعضی از عقایدم اشتباه باشد.همه عقایدم را باید به چالش بکشم تا به یقین برسم.برای همین حوزه آمدم.

زیبا

سلام متفاوت جان شایدباورش سخت باشه ولی چقدردوست داشتم تووبلاگت ازنادرست بودن پیشداوری های متداول زندگیمون بنویسی گاهی اونقدرپیش روی میکنیم که دیگه مجالی برای درک واقعیت حتی به خودمون هم نمیدیم پناه برخدا[لبخند][گل]

darya135

واقعا جالب بود . هم جا ی تاسف داره که چرا حواسمون جمع نیست ؟و هم جای امید واریه که اگر با عصبانیت تصمیم نگیریم میتونیم ضرر نمیکنیم هیچ به نفعمون هم هست. یا فاطمه الزهرا (س)

جوجو

جالب بود امیدوارم ماهم اینجوری باشیم

نفس

زیبا . پر مفهوم بود[لبخند]

حانیه

خیلی زیبا و تاثیرگذار بود عزیزم[قلب][گل]