سرزنش...تفاوت آدم با وجدان و بی وجدان...

تا به حال شده کاری انجام بدید و یا بخواید انجام بدید ونشده و به خاطرش خودتون رو سرزنش کنید؟

من فکر میکنم مهمترین تفاوت آدم با وجدان و بی وجدان اینه که با وجدان ها بعد از یک اشتباه یا یک خلاف یا یک خطا‘خودشون و وجدانشون رو سرزنش میکنن در حالی که آدم های بی وجدان همچین حسی ندارن..

امشب که توی ترافیک اتوبان نواب پدرم اومده بود دنبالم‘من سریع سوار شدم.پشت سر من هم یک دختر خانم آمد در ماشین را باز کرد و تا خواست سوار شود من گفتم:‘ببخشید تاکسی نیست.(البته با خنده)از سر شب وجدان دردی گرفتم و خودم را سرزنش میکنم که نهایت ندارد.

با خودم میگم‘اون وقت غروبی توی اون شلوغی چرا من همچین اشتباهی کردم.

چرا نذاشتم سوار بشه.خیلی از خودم ناراحت شدم .دپرس شدم.

با خودم میگم‘تو زندگیم چند بار از این کارها کردم.چند بار نا خواسته دل کسی رو شکستم.چند بار کسی رو اذیت کردم.

امشب که گذشت‘اما همیشه یادم میمونه که در لحظه تصمیم نگیرم..

شما چی فکر میکنید؟

پ.ن:من کلا آدمی هستم که به خاطر هر اشتباه کوچکی که میکنم‘به شدت احساس گناه بهم دست میده.نمیدونم چه کار کنم.آیا خوبه یا بد؟؟؟

/ 2 نظر / 49 بازدید
paradise

سلام. بله برا منم بارها پیش اومده! گاهی وقتها حس میکنم من 30 دقیقه از زندگی عقبم و تصمیم درستی رو که باید در لحظه بگیرم، نمیگیرم! چیزی که من به مرور فهمیدم اینه که با زیاد شدن تجربه، میتونیم تصمیم درست رو در لحظه بگیریم. در مورد این اتفاقی هم که برای شما افتاد، باید بگم که شما از روی غرض شخصی که چنین حرفی نزدید! یا بخاطر بدبینی و بدطینتی که نبوده (زبونم لال) ... زیاد خودتون رو سرزنش نکنید.

apr

خیلی خوبه که وقتی اشتباه میکنیم ازطرف نفسمون سرزنش میشیم....ولی خیلی بده اگر درمقابل این سرزنشها بیتفاوت رد بشیم... معمولاوقتی کسی ازم کمکی میخوادو یهویی بدون فکرجواب ردبهش میدم وجدان درد میگیرم....